طراحی وب   |   درباره طراحی و تکنولوژی

About This Site
صفحه اول | درباره | مشتريان | خدمات/محصولات | تحقيقات | تماس و نظرخواهي | ساير فعاليت ها | فرم سفارش | نگاه حرفه ای
موزه هلال احمر ايران - تهران

مشتري: جمعيت هلال احمر ايران

جزئيات پروژه: تهيه و تدوين طرح، تفکيک و انتخاب اسناد، مدارک و اشيا براي موزه ملي جمعيت هلال احمر ايران.
طراحي پوستر، کارت دعوت، کارت پستال و ماگ هاي تبليغاتي موزه، طراحي و اجراي قاب هاي مورد نياز، طراحي لوحه سخنان پيامبر(ص)، حضرت علي(ع) و متن فرمان کورش کبير، طرح و اجراي اتيکت هاي ويژه اسناد و اشيا، طراحي و اجراي نمايه هاي راهنما.

در اين پروژه بر اساس نياز کارفرما مبني بر اقدام سريع براي تفکيک و انتخاب اسناد، مدارک و اشيا موجود در انبارها و بايگاني جمعيت جهت نمايش در موزه ملي، يک گروه تحقيق از کارمندان قديمي هلال احمر به سرپرستي سرکار خانم دکتر نوشين دخت نفيسي (موزه شناس و از متخصصين همکار در پرشيا ديزاين) و به مديريت عملياتي پرشيا ديزاين فرآيند تفکيک و انتخاب اسناد و اشيا را بر عهده گرفتند و به موازات آن طرحي نيز به عنوان سناريو و طرح روايت تصويري موزه توسط خانم دکتر نفيسي تهيه و تدوين شد که پس از هماهنگ نمودن قسمتهايي از اين طرح با نقطه نظرات مديريت جمعيت، طراحي روند حرکتي و نظام ديداري (طراحي قاب و نمايه هاي راهنما) اسناد و اشيا با مشورت خانم دکتر نفيسي توسط گروه طراحي پرشيا ديزاين تهيه شد. به موازات اين اقدامات و منطبق برخواسته کارفرما جهت نمود يافتن ارتباط مردمي هلال احمر و جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران کارهايي بر اساس استاندارد هاي معمول انجام شد که از آن جمله مي توان به طراحي و نظارت بر اجراي ملزوماتي از قبيل ماگ و کارت پستال توسط گروه طراحي پرشيا ديزاين، براي فروش و تبليغات در فروشگاه موزه اشاره کرد.
 • موزه ؛ محلي براي انديشيدن

  در جهان کنوني موزه نهادي آموزشي-پژوهشي است که عملکرد آن بيش از هر نکته ديگر بازتاب آرمانها، انديشه ها و محيط اجتماعي-فرهنگي انسان است و چه بسا کارها و خلاقيت هاي پايان ناپذير او در گذشته و حال.موزه عموما مطالب و پيامهاي خود را در غالب زباني خاص بيان مي کند؛ زباني که ابزار انتقال مفاهيمش زبان اسناد و اشيا است. موزه امروز ديگر مکاني فقط براي ديدن نيست.
  مجموعه آثار يک موزه عموما نمايانگر ارزشهاي پيشين و گاهي از ميان رفته جوامع مختلف است و ارزشهاي طبيعي و دائمي آنها را که در عصر حاضر در معرض تهديد مي باشند، مورد توجه قرار مي دهد. موزه ها اين ارزشها را به عنوان يک "ميراث" براي نسلهاي آينده حفظ مي کنند. ميراثي که شناخت آن براي تداوم فرهنگ حياتي است. اين ارزشها که در بطن موزه جاري اند به شيوه ديداري بيان مي شوند و شامل بسترهاي گوناگوني از قبيل ديني، اخلاقي و انساني، تاريخي و زيست شناسي هستند.

  بازديدکننده موزه در آغاز راه با ديدگاهي عيني از اين بسترها رو به رو مي شود که با شيوه هاي دو بعدي (تصويري) و سه بعدي (حجمي) ارائه شده اند. سپس مجال مي يابد تا روحيه اي انتقادي را در خود براي شناخت ارزشهاي ملي کشورش يا ساير ملل برانگيزد (انديشيدن).
  پژوهشگران کنجکاو و افراد علاقمند از لابلاي اين ارزشها، انديشه ها و آرمانهاي فراموش شده را بازيافته، سلايق، عادات فرهنگي و آداب اجتماعي خود را بر مبناي آن شکل داده و در مسيري مناسب هدايت مي کنند؛ زيرا روحيه خلاق که در وجود هر فردي نهفته است طي اين قبيل بازديدها و کنکاش ها برانگيخته شده و فرصت بروز و شکوفايي مي يابد و نهايتا به بالندگي انسان ختم مي شود.

  با اين مقدمه در ادامه نگاهي اجمالي خواهيم داشت به شيوه برخورد و عملکرد پرشيا ديزاين با پروژه موزه جمعيت هلال احمر ايران که در دي ماه 1381 راه اندازي شد.

  نام موزه: موزه و مرکز اسناد جمعيت هلال احمر ايران
  فضاي فيزيکي: بخشي از طبقه اول مجتمع توانبخشي هلال احمر- ضلع شمال غربي؛ مساحت تقريبي 320 متر مربع

  معماري:
  الف) فضاي اصلي: فاز اول: ورودي، اطلاعات و غرفه فروش محصولات، دفتر مدير موزه، سالن اصلي، سالن همايش، کافه تريا، واحد سمعي بصري ـــ فاز دوم: انبار و مخزن، کتابخانه، سايت کامپيوتر
  ب) معماري داخلي: پوشش روي تمام بدنه ها آيينه برنزي رنگ، سنگ فرش سفيد با درزهاي برنزي، سقف هاي کاذب چوبي با سازه کاذب فضايي(space frame) و با پوشش برنزي ، ويترين هاي ستوني با قاب برنزي، ويترينهاي ايستاده شيشه اي، ميز و صندلي با پايه آلومينيومي براي کافه تريا، کتابخانه و مبلمان براي سالن همايش

  کمي قدرت تجسم کافي است تا متوجه فضاي تجملي، فانتزي و سنگيني شويد که نه تنها با اهداف نيکوکارانه و انسان دوستانه جمعيت هلال احمر (که همان شير و خورشيد سرخ است) و روح بزرگمنشي حاکم بر فضاي جمعيت و اعضاي آن در کمک به آسيب ديدگان بلاياي طبيعي، خصوصا حضور پربار آنها در دوران جنگ تحميلي در تضادي آشکار است، بلکه آثار و اسناد ارائه شده در بخش نمايشگاهي موزه را نيز به شدت تحت شعاع قرار داده، ذهن بازديد کننده را از درون مايه موزه منحرف مي کند و به سوي آرايه ها و تجملات سوق مي دهد.

  موزه شناسي:
  الف) نوع موزه: تاريخي ،زيرمجموعه تاريخ اجتماعي ايران

  ب) نحوه ارائه: مستند تاريخي،بر اساس رعايت تقدم تاريخي

  ج) هدف: آشنايي بازديد کنندگان با هشتاد سال عملکرد شيروخورشيد سرخ و جمعيت هلال احمر ايران و برقراري پل ارتباطي بين اين دو با نگاهي به پيشينه جمعيت، رشد و شکوفايي آن و جايگاه فعليش

  د) مجموعه آثار: اسناد، مدارک و اشيا موجود در بايگاني جمعيت شامل مکاتبات گزارش ها، بريده جرايد، عکس، يادمان ها، انتشارات سازمان شير و خوريد سرخ و هلال احمر ايران و هداياي مردمي

  طرح علمي :
  تقسيم بندي سالن موزه به چند تالار کوچک و موضوع بندي آنها با عناويني که پس از همفکري با جناب آقاي دکتر نوربالا(رياست جمعيت) بدين گونه تکميل شد:
  بخش اول: بروز و نهفتگي (1301-1285)
  بخش دوم: تاسيس و تثبيت (1320-1301)
  بخش سوم: رشد و شکوفايي (1357-1320)
  بخش چهارم: سو تفاهم و کم مهري (1367-1357)
  بخش پنجم: ايثار و از خودگذشتگي (1367-1359)
  بخش ششم: بازسازي و ايستادگي (1378-1367)
  بخش هفتم: بازشناسي و توسعه (1381-1378)

  اين تقسيم بندي تحليلي است از چگونگي شکل گيري و شکوفايي نهادي که با هدف نيکوکاري و ياري رساندن به آسيب ديدگان و دردمندان پديد آمده و شيوه روايت تصويري و نحوه ارائه(از قبيل طراحي قاب ها و مسير حرکت بازديد کننده در موزه) طوري در نظر گرفته شده است تا تضادهاي حاکم در فضاي موزه را که تا حدي حاصل طرح معماري داخلي است کم رنگ تر نمايد و توجه مخاطب را از درون مايه موزه منحرف نسازد.
  در پايان بازديد از اين موزه، بازديد کننده نهادي را شناخته است  (شايد پيش از اين تنها با آن آشنا بوده) که پيوسته مورد پشتيباني مردم بوده و در فراز و نشيب هاي بسيار دوران عملکرد هشتاد ساله خود هماره رسالت خود را پي گرفته و در مجامع داخلي و بين المللي سرفراز بوده است. اين شناخت پيام و درون مايه اصلي موزه جمعيت هلال احمر است و در سايه انديشيدن بازديدکننده در مجالي که در طول مسير حرکت اختيار او قرار گرفته است و البته روايت تصويري موزه ، بدست مي آيد؛ زيرا موزه امروز محلي است براي انديشيدن.

  نوشين دخت نفيسي- موزه شناس و عضو هيئت علمي


 
 
__________
 
صفحه اول   درباره - نمونه کار/مشتريان - خدمات/محصولات - تحقيقات - تماس و نظرخواهي - ساير فعاليت ها
مباحث حقوقي  - نقشه سایت

© 1998 -2016شرکت پرشياديزاين با مسئوليت محدود
© 1998 -2016 Persiadesign Inc.  
تمام مطالب اين سايت تحت قانون «حقوق مولفين»است. چاپ بخشي يا تمام اين صفحه تنها با اجازه پرشيا ديزاين امکان پذيراست